Oyun Kuralları

 • 4Story.TR OYUN KURALLARI


  4Story'ye hesap açarak kayıt olduğunuzda GİŞ'nin dışında aynı zamanda aşağıda belirtilen oyun kurallarını da kabul etmiş sayılırsınız.

  4Story Oyun kurallarının tamamı yılların tecrübesi ile oluşturulmuş ve tamamen oyuncularımızın haklarını korumak ve oyunu daha güzel hale getirmek adına uygulanmaktadır. Bu nedenle bir oyuncu kurallarda yer almayan ancak oyuncu haklarına veya oyunun gelişimine zarar verici yeni bir tutum sergilemesi durumunda, oyun takımı bu kişiye gerekli cezayı vererek bu yeni durum hakkında oyun kurallarına yeni bir madde ekler.  1.Kural İsimlendirme  • Hakaret, ırkçı, radikal sağcı, müstehcen ve/veya ahlaksız ya da farklı her hangi bir nedenle olumsuz şekilde dikkat çeken oyuncu, dükkan ve lonca isimleri kullanmak yasaktır.


  • Anlamsız harfler sayılar ve işaretler kümesinden oluşan isimler kullanılmamalıdır, bu bazı durumlarda ekip tarafından ismin değiştirmesine nedendir.


  • Herhangi bir 4Story takım üyesinin ismini kullanan veya kendini 4Story takımından biri olarak tanıtan oyuncuların isimleri uyarıya gerek görülmeden değiştirilir, hatta bazı durumlarda hesap bloke edilir.
  2.Kural Oyun İçerisinde Genel/Özel Sohbet  Bu oyunun resmi dili Türkçe'dir. Buna oyun sunucusu, forum ve IRC'nin resmi chat odası da dahildir.


  Normal chat türkçe yapılır. Diğer dillerdeki sohbetler ya grup veya lonca içinde kalır, ya da fısıltı kutusu üzerinden yapılır. Yöneticiler kullanıcıları uyarmadan onları bir süreliğine sessize alma hakkına sahiptir.


  Nickin yanında yer alan ek iletiler, müstehcen, hakaret vb. içerikli olamaz.


  Müstehcen kısaltmalar kullanılamaz.


  Müstehcen ve hakaret içeren metinler yasaktır ve derecesine göre oyundan çıkarılma nedenidir.


  Yöneticiler kurallara aykırı davranan oyuncuları uyarmadan sessize alma, oyundan atma ve gereken durumlarda bloke etme hakkına sahiptir.

  Chatleri spamle doldurmayın. Spam: bir iletinin kısa aralıklarla tekrar tekrar gönderilmesi demektir.


  4Story ile ilgisi bulunmayan link ve notlar paylaşmak yasaktır.


  Hile sormak, diğer oyunculardan bu tip program isimleri istemek ve hile reklamı yapmak yasaktır.


  Diğer oyuncuları tehdit etmek veya onlara şantaj yapmak kesinlikle yasaktır.


  Eğer birisinin kuralları ihlal ettiğini düşünüyorsanız, lütfen bir oyun yöneticisi ile irtibat kurun. İddianız, üzerinde oynanmamış bir ekran görüntüsü ile kanıtlanmalıdır ki, durumu doğru şekilde analiz edebilelim.

  Sizin hakaret olarak görmediğiniz bazı sözler başkaları için kırıcı olabilir. Bu tür durumlarda yapılacak inceleme sonucu kararlar tarafımızca verilecektir.  3.Kural Davranış  Yüksek seviye bir oyuncu ile düşük seviye bir oyuncu arasındaki ticaret her zaman adil olmalıdır. Lütfen oyuna yeni başlayanlara nazik olun, ve sadece her şeyi bilmiyorlar diye onlarla alay etmeyin, onları kandırmayın. Bunun yerine onlara yardımcı olun. Unutmayın ki hepimiz bir zamanlar yeniydik.


  Diğer oyunculara karşı yapılan, amacı sadece rahatsız etmek olan hareketler yasaktır.


  Kullanıcıları, oyuncuları, Gameforge çalışanlarını ve oyunla ilgisi bulunan diğer kişileri tehdit etmek, onları tespit edip (oturduğu yeri vb.) zarar vermek kesinlikle yasaktır. Bu tür tehditler hesabın bütün sistemden silinmesi, Gameforge binasına ve oyunlarına giriş yasağı getirilmesiyle cezalandırılır.


  Diğer oyuncuları tehdit ederek gold yada item istemek kesinlikle yasaktır. Turnuva saatlerinde turnuva alanına girmek oyunun seyrini değiştirmek yasaktır ve kişi uyarılmadan ceza alır.

  4.Kural Bug Kullanımı  Bug olduğunu keşfeden oyuncular anında 4Story Takımına ticket sistemi, IRC veya forum aracılığıyla bildirmekle yükümlülerdir.

  Bir hata bulmanız ve bundan yararlanmanız durumunda belirli bir süre oyundan atılmayı göze almış olursunuz. Hatalar destek takımına bildirilmek zorundadır. Atlama geçidi haricinde, sınırlardan girişi mümkün olmayan bölgelere değişik yöntemler kullanarak girmek yasaktır.

  Bug yalnızca teknik hatalardan ibaret olmamakla birlikte, oyun içi işlevin bir şekilde olması gerekenden farklı yada bariz bir şekilde üst düzey fayda saglanmasi durumunda bu bir hata olarak adlandırılır ve hata düzeltilene kadar oyunculara bunu kullanmanın yasak olduğu bildirilebilir. Bu durumda oyuncuların bu hatadan faydalanmaya devam etmeleri hatta henüz farkedilmemiş bu tip bir hatayı bulup gizli tutarak fayda sağlanması yasaktır.


  Yasal olmayan bir yolla oyun standartını bozma (istismar) ve sömürme yasaktır ve bu maddeden ceza uygulanacaktır.


  Örneğin : Anlaşmalı olarak bir karakteri defalarca keserek sıralamada ön sıralara ilerlemek.
  Kural 5. Hile Yapmak  Tahrip edilmiş 4Story dosyalarını kullanmak yasaktır. Oyun içinde GameForge 4D GmbH tarafından yayınlanmamış yazılımların kullanılması hesabın kapatılmasına sebep olabilir.

  Oyun kontrolu sağlayan yazılımlar kullanmak (makrolar, Logitech G serisi klavyeler, vb.) yasaktır ve süresiz ban sebebidir.

  Bilgisayarın başında değilken seviye geliştirmek (örneğin çağırıcıların sahip olduğu hayvanları kullanarak) hile sayılır ve cezalandırılabilir.

  Aynı bilgisayarda birden fazla 4Story işlemcisini çalıştırmak yasaktır. Birçok işlemci kullanan oyuncular tespit edildiğinde, sınırsız banlanacaktır.  Kural 6. Hesap Paylaşımı  Her oyuncu hesap bilgilerini gizli tutmalıdır. Bu bilgilerin başka oyunculara aktarılması yasaktır. Bu dikkatsizlikten doğabilecek zarardan oyun yönetimi sorumlu değildir.

  Maksimum güvenlik için lütfen uzun, karmaşık ve güvenli bir şifre seçiniz.

  4Story oyun yöneticileri asla sizden şifrenizi istemez.


  Hesap Devri:

  - Hesap devirleri yalnızca Oyun Admininin(GA) yardımı ile yapılabilir.

  - Eger bir hesap devri yapılırsa, tekrar devredilmeden önce üzerinden en az 1 ay geçmelidir.

  - Hesap Sahibi söz konusu Hesabi devretmek icin ticket sisteminden hesabin kayitli mailinden


  Kullanıcı adı ve içerisinde yer alan char isimleri:

  Hesabın sabit e-posta adresi:

  Hesabın aktarılacak yeni e-posta adresi:

  Hesap Devir Parolası:


  (Hesap Devir Parolası, yalnızca hesap devri yapan şahısların bildiği ve kendi aralarında oluşturdukları ortak bir paroladır. Her iki taraf da devir için açtıkları ticketta aynı parolayı yazarlar böylelikle devir sırasında görevli GA hesap devri yapan tarafları daha rahat tanımlar. Bu parola sadece hesap devri içindir hesabın şifresiyle alakalı olmamalıdır.) bilgilerini doldurup oyun operatorune bilgi vermesi ve onayini beklemesı gerekmektedir.


  - Hesabı devralan şahıs ise Hesabi devralmak icin ticket sisteminden hesabin devredileceği mailinden


  Kullanıcı adı:

  Hesabın devredileceği yeni e-posta adresi:

  Hesap Devir Parolası: (devredenin parolasıyla aynı olmalıdır)

  bilgilerini doldurup bilgi vermesi ve onayini beklemesı gerekmektedir.


  Hesap Devri onaylanmadan hesap şifresinin karşı tarafa verilmesi durumunda söz konusu hesaplardan Oyun Takımı kesinlikle sorumlu olmamakla birlikte herhangi bir şikayet karşısında her iki tarafın hesapları da süresiz kapatılacaktır.  7.Kural GM Destegi  GM'ler eşya, altın veya benzeri şeyler veremezler. Sizin için bir şey tutamazlar, seviye atlamanıza yardımcı olamazlar ve sizin için canavar diriltemezler. İstisnalar: hatalar ve eventler.


  GM'lerden bu gibi taleplerde bulunmayın. Eşya, aytası, para, lonca ve arkadaş istemek sessiz moda alınmanıza ve/veya sunucudan atılmanıza neden olur.

  4Story ekibinin talimat ve kararlarına uymak zorunludur.

  GM'nin verdiği bir karara uymamak - örn. aynı durumla ilgili başka bir GM'le görüşmek oyundan atılma nedenidir (istisna: GM'lerın tutumlarıyla ilgili şikayetler her zaman SGM veya destek takımına iletilmelidir!)

  4Story Takımı tarafından verilen herhangi bi talimata veya karara saygı duyulacak ve uygulanacaktır.

  Game Masters’lara saldırılamaz ve saldırılmamalıdır (bahsi geçen GM’in onayı haricinde)

  Cezalarınız hakkındaki şikayetlerinizi (örnek : ban) Ticket sistemi aracılığıyla veya cezayı veren Game Master ile görüşülecektir.

  Genel sohbet, forum veya diğer şahıslara açık alanlarda konu hakkında tartışmak yasaktır.

  Eğer almış olduğunuz cezaya itiraz ediyorsanız, lütfen bir üst seviyeyle görüşün. Bu bir Super Game Master (SGM), bir Admin (GA) veya Team Manager™ olabilir.

  Takım üyeleri isimlerinin önüne aşağıda bulunan kısaltmaları kullanmaktadır :

  [GM]

  [SGM]

  [GA]

  [TM]

  [CoMa]

  Bu kısaltmaları kullanmayan üyeler, Takım’dan değildir.


  GM'leri rahatsız etmek / sözlü tacizde bulunmak / GM'lerin işlerini yapmalarını engellemek / GM'lerle konusurken usluba dikkat etmemek / GM'lerle tartısmak / Oyuna yada GM'lere karsı propaganda icerikli eylemler / Oyuncuları GM'lere karsı kin ve dusmanlıga sevketmek / GM'leri zor durumda bırakmaya yönelik kişisel ve grupsal, fanatik girisimler / İdari işlere karısmak ve alenen sorgulayarak GM'leri töhmet altında bırakmak / Kendi yada baska oyuncu yada grubların cezalarını acık chat ortamlarında sorgulayarak GM takımı uzerinde baskı olusturmaya calısmak, bu gruba girer. Oyun kuralları 7.ci maddenin Tavizi yoktur.

  İhlalin durumuna gore kacıncı ihlal olduguna bakılmaksızın ustteki cezalardan herhangi biri uygulanabilir. Gm ler ile diologlarınıza kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konuda asla taviz verilmeyecektir. Gm ler sizlerin oyun arkadasınız degildir. Konusma ve tavırlarınızda onların kurumun temsilcileri olduklarını aklınızdan cıkarmamalısınız. Gm ler pm ile gorusme taleplerinize cevap vermek yada mutlaka konusmak zorunda degildirler. Oyun icinden GM lere su neden banlandı, bu neden cezalı gibi, ben neden su cezayı aldım gibi sorular sorulamaz. Yasal tek iletisim kaynagı Ticket sistemidir.


  GM-Ekibi size yardım etmek ve oyunu güzelleştirmek için vardır.


  Oyun kurallarına aykırı davranmanın cezasını öncelikle GM'ler verir. Kurallara aykırı davranan oyuncuların bloke edilmesi için veya gerekirsekendisinin bloke etmesi için kullanıcıyı bildirmekle görevlidir, ayrıcaoyundan süreli olarak atma ve farklı önlemler alma yetkisi vardır.

  Oyuncu özel oyun içi mesajlara cevap vermek zorundadır. Kullanıcının aktif olarak oyun oynamasına rağmen uzun bir süre sonra hala cevap vermemesi durumunda, GM ekibi, oyuncunun oyunu otomatik şekilde devam ettiren, yasal olmayan bir yazılım kullandığını varsaymak zorundadır.


  Aktiviteler

  *Yöneticilerin talimatlarına uymak zorunludur.

  *Bu talimatlara uymamak aktiviteden çıkarılmaya ya da ban'a sebep olabilir.

  *Bir aktivite organize eden yöneticileri rahatsız etmeyiniz.

  *İtirazlar için ticket sistemini kullanınız.

  *Ödül istemek kesinlikle yasaktır.


  Multi Hesap:

  *Kullanıcılar birden fazla hesap açma hakkına sahiptirler.

  *Eğer hesaplardan bir tanesi banlanırsa, diğer bütün hesaplar da banlanabilir.


  Fan siteleri

  Eğer oyun hakkında bir web sitesi açıp resmi web sitesinde yer alan grafileri kullanmak istiyorsanız, öncelikle Community Manager (Coma) tarafından izin almalısınız.

  Lütfen bu izni almak için Ticket sistemini kullanın.

  8.Kural Hesap ve item Güvenliği  Her oyuncu hesap bilgilerini gizli tutmakla yükümlüdür. Bu bilgiyi diğer oyunculara vermeniz yasaktır. Bilgilerini paylaşan oyuncular doğacak zararlardan sonucunda herhangi bir destek/hak talep edemezler. 4Story takımı hiçbir zaman hiçbir surette sizden hesap bilginizi yada şifrenizi istemez.


  4Story oyununun tüm hakları Gameforge şirketine aittir. Oyun içerisindeki tüm gelir modelleri ve gelir haklarıda aynı sekilde firmaya aittir.Oyun platformalarında veya community icerisindeki diğer paylasım alanlarında, Ticari faaliyet kapsamına ve hacmine sahip tüm item/oyun parası /hesap satısı işlemlerinde yapılan tüm satıslar, lisans ihlali kapsamına girmektedir. Sahiblerinin tespit edilmesi halinde, satıs yapılan hesaplara el konulup kapatılır. GİS ihlali olarak işlem görür


  Oyun içi değerler karşılığında hesap takası yapmak yasak değildir.Lakin bu iş icin servislerimizin kullanılması tecrübelerimize dayanarak yasaklanmıştır. Servislerin herhangi birinde (Forum, IRC, Oyun) alenen hesap takası yapmaya çalışmak yasaktır.  9.Kural Susturma Yaptırımları  Gerekli görüldüğü durumlarda GM ler rahatsız edici konuşmalar yapan, ceza gerektirmeyen durumlarda (Herkese açık konuşma kanallarının gereksiz yere işgal edilmesi, savas chatinde ticaret mesajları yazılması, türkce haricinde diller kullanılması gibi) , oyunun gidişatını bozan , organizasyonlarda iletişim bozukluğuna yol açan kullanıcıları, GM'ler insiyatif dahilinde 60 dakika ( 1 saati) geçmemek üzere, SGM'ler 300 dakika susturabilirler. Susturulma yaptırımı uygulanan hesaplar ceza aldıkları sure boyunca hiç bir sohbet kanalında yazamazlar. Bunun icin GM takımı sebeb gostermek zorunda degildir.  10.Kural Destek sistemi  Eger ban cezasi aldiysaniz ve itiraz etmek istiyorsaniz sorumlu SGM veya GM ileirtibata geçmelisiniz. Probleminizle hemen ilgilenilmesi için lütfen sizden istenilen bilgiler dogrultusunda eksiksiz olarak ticket gönderiniz.

  Eger itiraz ettiginiz konu bir aylik bir süreyi geçmisse isleme almamiz mümkün olamayacaktir. Ekran görüntüsü ve Video kayıtları kayıt aldığındığı andan itibaren en geç 2 hafta içerisinde gönderilmelidir.

  Daha eski tarihli videolar ve ekran görüntüleri işleme alınmayacaktır.

  Bildirimi yapan kişi videonun ve ekran görüntülerinin alınış tarihini de belirtmek zorundadır.

  Hesabı çalınan bir oyuncu en geç 2 hafta içerisinde çalıntı bildirimi yapmak zorundadır.


  Destek sisteminin gereksiz kullanımı :

  Her ihlalde: 1 gun ban


  Sahte belge yada bilgiler ile oyun takımını yanıltmaya çalışmak :

  Tüm hesaplar 365 gün kapanır


  ==>Gis ihlali, Hile yapmak, hırsızlık ve oyun takımına karşı işlenen ihlaller dısında maximum cezalar 365 gündür.
  ==>Servislerin herhangi birinde (Forum, IRC,vb) veyahut gerekli gorulmesi halinde baska platformlarda gösterilen uygunsuz davranışların oyun içerisinde ve hatta gerekirse tüm Gameforge bünyesindeki projelerde verilecek cezalarla sonuçlanabileceğini hesaba katmanız faydalı olacaktır.
  ==>GM takımının kararlarının Oyun forum yada İrc'ten alenen sorgulanması ve sorgulatılmaya calısılması yasaklanmıstır.Provakatif eylem kabul edilir.
  ==>Gameforge ve/veya 4Story takımı olarak 'biz', herhangi bir duyuru veya bildirim yapmadan oyun kurallarında herhangi bir zamanda değişiklik yapma/ revize etme hakkını saklı tutarız. Kullanım şartları ve durumları sözleşmesi kuralların üzerindedir.
  ==>Oyun Game Master takımında görevli kişiler bir hesabı yukarıdaki "kurallara uysun yada uymasın"geçici yada kalıcı olarak kapatabilirler.


  4Story ve Gameforge’ye ait olan tüm diğer oyunlar, Gameforge 4D tarafından gerçekleştirilmiş olan kullanım şartlarına ve koşullarına tabidir.

  Z38DPo.png

  Q26Adg.png

  zM6Az4.png