Varsayalım ki yeni bir oyuncuyuz,

• Selam,bugün oyunu oynarken fark ettiğim ve sizlerle paylaşmak istediğim bir şeyi yazmak için yeni forumda üyelik açtım. Konuya başlamadan önce bu yeni foruma ilk girişim ve gerek forum ekranı olsun,gerek üyelik oluşturma olsun eski forum kadar samimi gelmedi ama yine de güzel olmuş.Ne kadar zaman önce açıldı fikrim yok ama ben yeni geldim.Herkese selam o yüzden.

Şimdi konuya dönelim,varsayalım ki yeni bir oyuncuyuz.4Story'i herhangi bir yerde gördük,oynamak istedik,ilgimizi çekti ve indirdik.Klasik bir mmorpg oyununda yaptığımız gibi oyunu indirdik,üyeliğimizi açtık ve oyuna başladık.Oyuna giriş yaptık,artından direkt olarak maceraya atıldık ve level kasmaya başladık,sonunda level 9'a ulaştık ve iki ülkeden birini seçmemiz gereken konuma geldik.İsteğimize göre iki ülke arasından bir seçim yaptık ve yolumuza devam ettik.Görevleri yaptık ve yavaş yavaş ilerledik.Kendimizi oyuna kaptırdık ve saatler geçti.Günlük itemlerimizi aldık,görevleri bitirdik ve artık bir iki gün içerisinde hatrısayılır derecede oyunu öğrendik.Bir iki hafta boyunca bu yaptığımıza devam ettik,level kasarken düşenleri sattık para yaptık falan filan,ruh incisinden de para tutturduk oh ne güzel.Herkes aşağıdaki chatten +27 +26 itemlerini yansıtıyor sağa sola bakıyorsun millette ne güzel setler oh renkli renkli,dedik kendimize yahu ne kadar bir item? ben de o kadar altın kastım alayım artık bir tane!

Başladın aramaya,arıyorsun,yazıyorsun +18 item alınır diye,yazıyorsun da duruyorsun.İşe bak ki herkeste bu kadar fazla item olmasına rağmen kimse +18 item satmıyor.Yoldan geçen bir 140 leveli seçiyorsun,fısıltıya basıp ona "yahu herkeste bu kadar item var bir tane +18 satın alacaktım niye kimse satmıyor ya" diyorsun.Adam hüzünlü bir şekilde dönüp diyor ki.

"18 ne olum 26 aşağısı damage atmaz savasta"

Evet,kafana tak etti.Bir bakıyorsun yansıtılan her şey gerçekten de 24 üstü,senin ne bunları alacak paran var ne de basabilecek malzemen...

Kafana tak ediyor,diyorsun ben arada 22 item görüyordum belki onlardan alırım da benim de parlayan bir setim olur belki.Başlıyorsun para kasmaya,yazıyorsun internete veya oyundakilere nasıl para kasılır diye.İnternette yazan şey diyor,marduk dön ordan ay kristali cıkar oyna.Sonra diyosun oha burdan da cok iyi ödül cıkıyormus.Ben böyle zindan yapar yapar para kasarım,mmorpg mantığı sonuçta.Zindan yap,dön dön para kas.Oh diyorsun gidiyorsun marduğa,başladın kesmeye bossları canın çıktı,neden canın çıktı,ölüyorsun sürekli? unutmadın mı senin itemlerin hala günlük veya ateş itemler,piyasada 18 mi var canım yeni oyuncum benim...

İksir basa basa,zorlana zorlana kestin marduğu,esans cıktı.Kendine bol şans dedin ve başladın açmaya,çıkmadı da çıkmadı şu kristal,sonra sağ taraftaki ödüllere bakayım dedin,o da ne ? kristal yok ki ! kaldırılmış,gitmiş...Bakıyorsun diğer çıkanlara,hiçbiri 5 kuruş etmez işe yaramaz şeyler,ama yine de sonunda 1 tane pet çıktı da saatte 1 topla çıkarmak için pet almana gerek kalmadı ve artık bir tane peti kasabilirsin.Yine de pes etmeyip,oyuna bi şans daha verip toplanı aldın ve marduktan çıkıp para kazanmanın yollarını aramaya devam ettin.90 Levelsin ve bu levele gelene kadar canın çıktı,item alamıyorsun paran yok,piyasada düşük item yok.Soruyorsun + basmak kolay mı diye herkes diyor hayır abi değil,adama soruyorsun e peki neden herkeste 26 27 var? adam diyor ki son 1 ayda defalarca + basma eventi oldu da ondan.Adama diyorsun ki e o zaman bir event daha olsun da ben de kendime yapayım bir tane item,işime yarar belki de 90 levelde mühür dönerken slotlara ölmem.Item yaratmak için npcye gidiyorsun ve bakıyorsun,o da ne ? herkesin yaptığı bastığı itemler npcde yok? 48 seviye item üretilmiyor.Soruyorsun yan tarafta afk olan bi tane 140 levele,adam cevap atıp diyor ki:"ya kardeş sorma kaldırıldı onlar sende varsa 2k golddan +0 ını alırım"

Hey Allahım sabır ver diyip geçiştiriyorsun adamı,yoluna devam ediyorsun.Hala para,item lazım sana.Bulamadın ki para kasacak bi yol,cebinde varsa yoksa 100-200 altın var.Harcamıyım lazım olur dedin durdu.Sorup soruşturuyosun yine para kazanmanın yollarını.Osiris diye çıkışıyor biri.Osiris tanıdık geldi sana bi yerden,evet uzay görevlerini yaparken son bosstan osiris düşüyomuş.Meğerse o bossu defalarca kesip yine osiris düşürebiliyomuşsun.Gittin uzayın yolunu tuttun,bossa geldin.Saatlerce kestin de kestin kestin de kestin bossu.Emeklerimin karşılığını aldım dedin,150 tane osiris düşürmüşsün etti sana 75 altın.Allah Allah dedin,ben saatlerce kastım 75 altın mı sadece diye şaşırdın,bu akıl karı değil arkadaşım diye kendine kızdın ve bi daha osiris kasmamaya karar verdin.Hala paran yok,varsa yoksa o eldeki parana 75 altın eklendi.Dedin bi yolu vardır ben bu oyuna bir şans daha vereyim,paradır illaki kasılır.Danışman diye bir şey varmış,oyunda tanıştığın biri öğretti sana,düşük levelleri kasıyomuşsun da kutu geliyomuş kutudan da şans 200 çıkıyomuş bak sen şu işe,aklına yattı,kendine dedin bak oğlum şans 200 30 altın,git kas şunlardan bu sefer kırdın parayı.Gittin danışman kastın,event varsa 1.5 saatte yoksa 3 4 saatte bitti danışman,57 tane kutu geldi sana.Bir baktın 57 kutudan 4 tane şans 200 çıktı 20 tane 100 çıktı,yarısını kastığın adama verdin yarısını sen aldın.3 4 saatlik emek sonucu karını hesapladın,bi baktın elde varsa yoksa 90 100 altın anca,ekledin parana.175 altının oldu sana 275 altın.Oyunda 2. haftan hala bir item yok bi şey yok.Herkeste tonla item,anlamadın gitti valla.

Sonra kendine dedin kas kas olmaz böyle yahu,sıkıldım biraz da pvp yapayım.Gittin dünyalar savaşı diye bi şey varmış onu öğrendin.Akşam 5 oldu dünyalar savaşına kaydoldun.Bir baktın savaşta dışardaki itemlerinle aynı itemler oluyor,+15 lerinle tek yedin çıktın,pvpden de zevk alamıyorum diye düşündün.item yapana kadar pvp yapmamaya yemin ettin ve son hız para kasma taktikleri aramaya devam ettin.

Ertesi gün kalktın geçtin bir umutla bilgisayarın başına,2 haftadır çırpınıp duruyorsun para kasmak item almak için,ama para kasılmıyor ki...Vardır bi yolu dedin girdin oyuna.Şehirde bi tane 140 leveli çektin kenarı konuşuyosunuz.Adama dedin:

"Ya dostum herkes yapmış itemini vesaire falan ama ben birsürü şey denedim,ama para kasmak çok zor ya,resmen para yatırmak zorunda hissediyorum."

140 level dedi ki:

+Para kasmak için danışman kastın mı?

-Kastım abi,o kadar emek verdim ama millet benim 3 4 saatte yaptığım şeyi %100 aytaşı eventiyle tam olarak 10 saniyede çok küçük bir paraya elde ediyor.

+Haklısın kardeşim,osiris kastın mı?

-Kastım abi,150 tane kasana kadar ruhumu teslim ettim,sandalyeye yapıştım resmen.

+O konuda da haklısın kardeşim...Açık konuşayım,ben bu oyunda eskiden senin gibi yeni bir oyuncuydum ve para kasmaya çalışırdım,her şey daha kolaydı,senin levelinde marduk girerdim öyle para kasardım

-Ben d....

+Sus dinle,marduktan çıkan esanslar satılırdı önceden.Onları satar 2-3 haftada dizerdik setimizi.Sonra satışını kaldırdılar,sağlık olsun dedik.İçine ay kristali koydular,kristal çıkartırdık ay kristali oynardık ay kristalinden fena para kazanırdık.

-Abi bende bonus puanı var,her gün sınırlı sayıda ay kristali alabiliyorum alıp oynayayım mı?

+Oynama kardeşim,bonus puanlarını çöpe dökmek daha mantıklı,ay kristali ödülleri de değişti ve artık işe yaramaz.

-E abi bu kadar şey söyledin anlattın nasıl para kasacağımı söylemedin,nasıl kasıcam ben bu parayı da bi tane item alıcam kendime?

+Kasamayacaksın kardeşim,herhangi bir event olana kadar ya da para yatırmadıkça artık emek vererek para kasmanın pek şansı yok.

-Sağolasın abi,peki şu aytaşını para hariç kazanmanın bi yolu var mı?

+Vardı,artık yok

-Nası vardı nası yok abi?

+Eskiden bir süre oyunda durunca ve arka arkaya girdigimiz günlerde oyun bize aytaşı ve çeşitli hediyeler verirdi,şimdi ne kadar çevrimiçi olursak olalım bi ödüllendirme sistemi yok.

-Ne garip iş bu abi ya? Neden güzel ve keyifli her şey kaldırılmış bu oyundan?

+Bilmiyorum kardeşim...

İçin karardı ve oyuna kısa bir ara vermeye karar verdin,değişik mmorpglerde emeklerinin karşılığını daha iyi aldığını gördün ve onları oynamaya devam ettin.

Üstteki yazılan kısım tamamen uydurmadır ve sohbetlerin gerçeklik payı yoktur.Ancak yakın zamanda oyun için emek verip karşılık elde etmeye çalışan tüm oyuncuların emekleri resmen dalga geçilircesine önemsenmedi ve artık oyunda emek vererek para kasabileceğimiz çok az yöntem var,hepinizi düşünmeye davet ediyor.ve gerekli konumlara bu halimizi iletmenizi istiyoruz sayın yöneticiler.Çünkü biz bu oyunu oynamak ve oyunda kalmak istiyoruz,ancak gelen her kötü yenilik,her kötü haber bizi bir adım daha uzaklaştırıyor...

Teşekkürler

• Merhaba Oyx

Yazınızın ilk başında item sorununa değinmişsiniz ancak bu oyunun genel haliyle değil son bir kaç haftalık zaman diliminde yaşanan bir sorun. +48 itemlerin üretiminde bir sorun meydana geldi şu anda da bu sorunun çözülmesi için Zemi'yi bekliyoruz. Yeni item üretilemediği için son haftalarda yapılan artı basma etkinliklerinde oyuncular piyada var olan düşük artı seviyeli itemlere yöneldiler ve bu itemleri alarak onlara artı bastılar. Buda oyunda şuan için düşük artılı item sayısının oldukça azalmasına sebep oldu. 48 seviye item üretilseydi bir çok kişi bu itemleri alıp onlara artı basmak yerine zaten artı basma etkinliği olduğu için sıfırdan item üretir onlara artı basar hatta basamadıklarınıda pazarlara koyup satarlardı. Yani bu oyunun genel bir sistemi değil sadece geçici olarak yaşanan bir sorun. Şirkette isterdi bu sorunu hemen çözmeyi bu sayede item üretemediği için artı basamayan bir çok oyuncuda artı basabilirdi buda şirket için daha karlı olurdu mesela. Mecburen düzeltilmesini beklemekten başka çaremiz yok şuanda.

Marduk,ateş esansı, zaman mekan sandıkları gibi kutuların içeriğinde düzenleme yapılması için önerilerimizi sunduk şuanda değerlendirme aşamasında. Zaman zaman bir çok oyuncu marduk üzerinden çok hızlı bir şekilde gelişmiştir, zaman zaman ise ödüllerden dolayı bu ilgi azalmıştır. Bunada normal olarak bakmalısınız çünkü herşey her zaman kazandıramaz.

Yeni 48 seviye item üretilemeyediği için şuanda osirisler rağbet görmemekte ama buda ilk paragrafımda olduğu gibi geçici bir süreliğine böyle.

Bir çok oyuncu itemlerinin olmamasından ve oyunda eşitsizlikten yakınıyordu son yapılan etkinliklerde bu oldukça azaldı, artan yüksek artılı item sayısı piyasalarıda düşürdü ve bir çok oyuncu bu itemlere hiç bir para yatırmadanda sahip olabilir hale geldi. Tek sorun yeni item üretilemediği için son günlerde oyuna başlayan hiç itemi olmayan oyuncuları etkiler ki buda kasıtlı yapılmış birşey değil sadece bir hatadan kaynaklı. Bundanda etkilenen oyuncu sayısı bir elin parmağını geçmiyordur.

Dünyalar savaşı ve muharebe alanında sistem elinde hiç artılı itemi olmayan oyuncuya bile +19 itemlerle oynama fırsatı veriyor. Dünyalar savaşına girdiğinizde direk +19'la başlıyorsunuz, muahrebe alanında ise sitem gereği kasıldıkça iteminizi yükseltiyor ve +19'a kadar gelebiliyorsunuz. Hiç itemi olmayan bir oyuncuya dahi sistem +19 imkanı sunuyor, daha fazlasını sunsaydı o zaman uğraşıp emek verip yada para harcayıp item yapan oyuncuya haksızlık olurdu.

Level seviyesinin 140'a çıkmasının ardından itemlerin etkisi 76-90-93 ve 97 patch'lere göre oldukça azaldı. Buda itemsiz bir oyuncunun yüksek itemli oyuncuya karşı olan direncini ve kazanma şansını artırdı. Bundan yüksek itemli oyuncular oldukca rahatsız ve şikayetçi, itemsiz oyuncular ise mağlubiyetlerinin sebeplerini hala itemlerinin olmamasında görmekte. +18 bir oyuncu toplu savaşlarda evet alan'lardan çok etkileneceği için çok sıkıntı yaşar ancak bire birde oyunculuğu iyiyse yüksek itemli bir oyuncuya kesinlikle kafa tutar.

Kale,şato,cennet ve birleşmiş savaşlarda oyuncunun lvli 1 bile olsa 140 lvl olarak ayarlanıyor buda düşük lvl oyunculara toplu savaşlara katılma imkanı sunuyor.

Oyuna hiç bir ücret yatırmadan şuanda oyundaki en iyi setlere sahip olan bir çok oyuncu var. Bu oyuncuların neredeyse tamamı bunu Danışman ve marduk sayesinde belirli bir seviyeye gelip ardından oyun içi ticaret ve takas ile bu duruma geldiler. Oyunun genelinde bir çok oyuncu danışman ve marduk sayesinde çok iyi yerlere geldi ve yine oyunun genel seyrinde bazen bu iki yol çok karlı olurken bazen düşüşler yaşandı ama bir süre sonra tekrar cazip hale getirildi. Bu geçiş süreçlerinin yaşanmasıda gayet normal.

announcement_4story_tr_ba5f4864e3a48ec22db48425e9f477c2.png

• Selam Majesty hızlı cevabınız için teşekkür ederim.Söylediginiz her şey gerçekten doğru ve olumlu ancak içinde bulunduğumuz ve şuan yaşadığımız durum benim yazdıklarımı gösterdiği için ben de bu yazıyı yazdım,bu imkanların sunulması şuanda oyunda bir oyuncunun bir mmorpgde en çok fark yaratacak şeyi, yani grind dediğimiz şeyi yapmasını engelliyor.Bu bir isyandan çok daha fazla imkan verilmesi için bir çağrı,çünkü oyun içerisinde vakit geçirmelik ve emek vermelik pek fazla etkinlik yok.Benim eski forumdaki karakter gelişimi konumu incelediyseniz farm yapmayı emek vermeyi seven biri olduğumu fark etmişsinizdir.Robot olmadıgımız için de sürekli danışman kasmak istemiyoruz.Teşekkürler

• Ben şimdiye kadar bu olaya varolan oyuncuların artı basma etkinliklerinde item üretememe sıkıntı yaşıyor olarak bakıyordum. Her ne kadar yazımda belirtmesemde, sizin yazdıklarınız olayın çok daha önemli boyutunun itemsiz veya yeni başlayan oyuncuların yaşayacağı sıkıntılar olduğunu gösterdi. Bunun için teşekkür ediyorum. Yeni bir bildirim geçerek sorunun bu boyutu üzerinden konuyu tekrar gündeme getirerek sürecin hızlandırılması için çaba sarfetmeye devam edeceğim.

announcement_4story_tr_ba5f4864e3a48ec22db48425e9f477c2.png

• Ayrıca 140 level sınırı benim karşı çıkmadığım bir şey,bence iyi bir güncelleme.Ancak oyunun en iyi setlerine sahip insanlar bunları elde ederken ortada emek verebilecekleri şeyler vardı.En basitinden söylüyorum ben günde 6-7 tur marduk yapardım ve sadece bu şekilde makul bi para elde edebiliyordum şuan max levele geldim yapabileceğim şeyleri sayıyorum

1-muharebe,dünyalar

2-danışman

3-ejder kesmek

4-savaş

gerçekten de elimizde başka pek bir şey kalmadı,halbuki ben sıkıldıgımda kendime desem ki bir zindan atayim arkadaşlarımla,gelsinler beraber boss keselim eğlenelim.Budur yani,fazla bir dileğimiz yok kitle olarak,yapabileceğimiz tek şey ticket atmak,ama ben size ulaşarak sizin yardımınızla bunları iletmeyi daha mantıklı buluyorum.Teşekkürler tekrardan ilginiz için